W tym roku przypada 161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego najdłuższego i największego zrywu narodowego Polaków w XIX w., które swoim zasięgiem objęło Królestwo Polskie, Litwę, Białoruś i część Ukrainy. Wzięło w nim udział ponad 200 tysięcy powstańców, którzy stoczyli przez prawie 2 lata ponad 1200 bitew i potyczek.Niestety przewaga militarna Imperium Rosyjskiego, stosowany terror, publiczne egzekucje, rzezie ludności cywilnej przyczyniły się do upadku powstania. W walkach zginęło kilkadziesiąt tysięcy powstańców, wielu skazano na karę śmierci, ciężką katorgę w twierdzy, zsyłkę na Syberię, karne wcielenie do wojska czy więzienie.
Burmistrz Parczewa kultywując narodowe tradycje do przypomnienia o dramatycznych, ale i chwalebnych wydarzeniach lat 1863 - 1864 złożył wieńce i zapalił symboliczne znicze pod pomnikami poświęconymi bohaterstwie powstańców: przy al.Jana Pawła II i na skraju Lasów Parczewskich, miejsca prawdopodobnej śmierci powstańczego dowódcy, majora Bogusława Ejtminowicza..
Pomnik przy al.Jana Pawła II powstał na początku lat 90-tych XX w. Z powodu upływu czasu napis wykuty w granitowym kamieniu ulegał systematycznemu zatarciu i stawał się coraz mniej czytelny.
Z inicjatywy Burmistrza Parczewa i uzyskaniu zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego intencja pomnika została odnowiona w postaci umieszczenia na nim tablicy pamiątkowej z napisem o treści: „Bohaterom Powstania Styczniowego 1863 – 1864. Parczew 2023 r.”
Rocznica Powstania Styczniowego
- Szczegóły