Czcionka: A- A A+

Do Parczewa dotarł Ogień Niepodległości z Kostiuchnówki


     To była pierwsza i jedyna bitwa w której wszystkie brygady legionów walczyły razem.
     Najcięższe walki stoczyła I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem, przyszłego marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego, a zwłaszcza jej 5 Pułk Piechoty, którego straty bojowe przekroczyły 50%.
     Od 2000 r. harcerze i uczniowie przyjeżdżają do Kostiuchnówki, by na gro¬bach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tra¬dycji sztafet biegnących z Ogniem Niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Po uroczystościach, przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego, harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski.
     Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada m.in. przy salwach armatniego salutu honorowego w Warszawie podczas Centralnych Obchodów Święta na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Mauzoleum to, na jednej z tablic, nosi inskrypcję zaliczającą pobojowisko kostiuchnowskie do szeregu miejsc chwały oręża polskiego.
     Do Parczewa Ogień dotarł dzięki pośrednictwu przedstawicieli lubelskiego środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji AK.

Wybory uzupełniajace

Wybory uzupełniajace

wybory
 

Karta Dużej Rodziny

smal kdr parczew

E-Inclusion


logo wykluczenie

Kontakt

Urząd Miejski w Parczewie
ul. Warszawska 24
21-200 Parczew
Telefon: + 48 83 355 12 24
Fax: + 48 83 355 12 26
sekretariat@parczew.com

Godziny pracy:

pon. - piątek: od 7.30 - 15.30

rss