Czcionka: A- A A+

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

mural
     W 2011 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w dniu 1 marca.
Jak głosi preambuła ustawy, dzień ten został ustanowiony „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wśród straconych byli: prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński oraz mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepa i por. Karol Chmiel. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Konspiracja niepodległościowa po II wojnie światowej była zorganizowaną formą oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej z zewnątrz władzy. W roku 1945, największej aktywności zbrojnego podziemia, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w różnych oddziałach. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej „Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych.”
W Parczewie od trzech lat, dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych i roli jaką odegrali w historii Polski, organizowane są biegi uliczne „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W 2017 r. wzięło w nich udział blisko 350 osób. W ramach biegu są trzy dystanse, w tym 1963 m dla upamiętnienia daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN, Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

KOLEKTORY SŁONECZNE

kolektory-słoneczne

Rewitalizacja

logo re

Wybory uzupełniajace

Wybory uzupełniajace

wybory
 

Wirtualny spacer

wirtualny spacer

SIP Parczew

logo-sip-przyjaznyparczewski

Karta Dużej Rodziny

smal kdr parczew

EPUAP - elektroniczny urząd


epuap-1.png

Wilczym tropem

tropem wilczym

E-Inclusion


logo wykluczenie

ISO 9001:2008

LOGO IQNet
LOGO CSQ

Fundusze unijne

kapital

infrastruktura

prow

regionalny

HOTSPOT


rssp

MULTIMEDIA

Odwiedza nas 215 gości oraz 0 użytkowników.

Kontakt

Urząd Miejski w Parczewie
ul. Warszawska 24
21-200 Parczew
Telefon: + 48 83 355 12 24
Fax: + 48 83 355 12 26
sekretariat@parczew.com

Godziny pracy:

pon. - piątek: od 7.30 - 15.30

rss